rezco دوشنبه 27 آبان 1387 08:47 ب.ظ نظرات ()

 

 

 

آداب معاشرت با پزشك

 

بعضی از پزشكان خیال می كنند اگر نسخه هایشان راخواناتر بنویسند، آثر آن كم تر می شود!

 

ملاقات با پزشك -زمانی كه نزد پزشك می روید، روی یك ورق كاغذ تمام نكات بیماری تان را از قبل یاد داشت كنید تا به معاینه و تشخیص سریع كمك كرده باشید.

به دلیل این كه خط پزشكان كم تر قابل خواندن است ، به دستورات آن ها در مورد مصرف دارو ها خوب گوش دهید تا اشتباهی پیش نیاید. زیرا می گویند پزشك تنها شخصی است كه می تواند اشتباهاتش را دفن كند!

 

در مطب -وقتی نزد پزشك می روید، متوجه باشید كه شما تنها بیمار او نیستید و دیگران در اتاق انتظار لحظه شماری می كنند. حتا اگر عموزاده دكتر هستید نیز وقت او را زیاد نگیرید.

 

وقت دقیق -اگر از پزشك وقت گرفته اید در وقت معین نزد او باشید حتا اگر منشی مجبور باشد كسان دیگری را قبل شما به اتاق معاینه بفرستد.

 

مجلات روی میز -در مطب دكتر و مجامع عمومی دیگر، وقتی روزنامه یا مجله ای را ورق زدید و مطالعه كردید، آن را مرتب كرده در جای خود بگذارید. به این ترتیب كسانی كه شاهد شما هستند پی به ادب و نظم و ترتیب شما خواهند برد.

 

معاینه -سودمندترین داروها رها كردن آروزهاست!

اگر برای معاینه نزد پزشك می روید حتماً از قبل حمام بگیرید. لباس های زیرتان را عوض كنید. لباس ساده و راحت بپوشید تا در موقع معاینه وقت دكتر گرفته نشود و شما نیز به دردسر نیفتید. اگر خانم هستید بدون آرایش باشید تا پزشك از رنگ رخساره خبر از سر درون تان بگیرد. به هر حال این را بدانید كه اگر چه پزشكان با تمام اعضای بدن ما آشنایی دارند ولی در حقیقت نمی دانند كسی كه در این بدن زندگی می كند، چگونه موجودی است!

 

روانكاو -سلامتی تاجی است كه بر سر افراد سالم قرار دارد ولی فقط افراد بیمار هستند كه این تاج را می بینند.

اگر روانكاوتان در موقع گوش دادن به در دل شما به خواب رفت، برای بیدار كردنش یك ترفند جالب وجود دارد.به آهستگی در كیف پول تان را باز كنید!

 

برخورد با پزشك -وقتی در یك میهمانی به پزشكی بر می خورید كه یكی از مدعوین است ،   دردهای تان را به یاد نیاورید. آخر او هم برای چند ساعت تغییر زندگی و لذت بردن از اوقاتش به میهمانی آمده است.

و اما در مورد پزشكان بد نیست بشنوید كه :

یك پزشك جراح، جراحی می كند ولی طبابت نمی داند.

یك پزشك داخلی، طبابت می كند ولی جراحی نمی داند.

یك پزشك روانكاو، نه طبابت می كند و نه جراحی.

فقط یك آسیب شناس ( پزشك قانونی) است كه هم طبابت می داند و هم جراحی می كند ولی دیگر خیلی دیر شده است.

 

 

                                                                                            آداب معاشرت . نوشته شهین دخت بهزادی