rezco چهارشنبه 16 آذر 1384 03:12 ق.ظ نظرات ()

 

چرا مردم تمایل دارند از بلاگ استفاده كنند ؟

دانستن زبان محاوره ای مردم ، مفیدترین راه برای فهمیدن دلیل علاقه آنها به بلاگ است . بلاگ ها معمولا به زبان غیررسمی و دوستانه نوشته شده و كمتر ویرایش می شوند . بیشتر بلاگ ها بر اساس شایعات ،احتمالات و مشكلات محل كار یا مكان های دیگر است .

بالابردن مهارت نوشتاری

برای بهتر نوشتن ، باید تمرین كرد . بسیاری از بلاگرها به شما می گویند نوشتن آنها در اثر تمرین زیاد خوب شد . به دلیل این كه پیغام ها در اختیار اقشار جامعه قرار می گیرند وب لاگ نویسان باید از قدرت نوشتاری بالایی برخوردار باشند . پیغام هایی كه متن نوشتاری خوبی ندارد همیشه مورد انتقاد وب لاگ نویسان بوده است .

به اشتراك گذاشتن یك داستان یا یك خاطره 

Dave winer  ( یكی از وب لاگ نویسان ) می گوید : بلاگ یكی از روش هایی است كه مردم با استفاده از آن دیدگاه ها و عقاید خود را به اشتراك می گذارند . با به اشتراك گذاشتن داستان ها و خاطرات در واقع تتجربیات خود را به دیگران ارائه می كنیم و از طرفی مطالب و اطلاعات جدیدی را دریافت می كنیم در واقع نوعی داد و ستد انجام می شود . مثلا یكی از وی لاگ نویسان به نام Allen  Jay در آدرس www.jayalln.org خاطرات مربوط به سفر اروپایی خود را بیان كرده است . هر كسی كه سایت Jay را خوانده توانسته به راحتی و از پشت مانیتور با وی همسفر شود . برای Jay نوشتن این داستان راهی برای خوانندگان این سایت راهی برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به اروپا می باشد .

به اشتراك گذاشتن مهارت و تخصص

با ساخت وب لاگی كه مهارت را به استراك می گذارد می توانید از نظر احساسی نیز با دیگران رابطه برقرار نمائید . همانطور كه در قبل اشاره شد e-mail  كه در پاسخ به پیغام شخص دیگری ارسال می كنید می تواند انگیزه قوی برای ایجاد آشنایی و دوستی شما باشد .

جهانی كردن بلاگ 

Kaycee Nicol  وب لاگ نویسی بود كه داستان زندگی را در وب لاگ نوشته بود . بیشتر از یك سال تمام جزئیات و مشكلات خود را در مقابله با سرطان خون وارد وب لاگ نمود بدین ترتیب به صورت online دوستانی را پیدا كرد و با آنها رابطه احساسی ایجاد نمود . هیچ گاه خوش بینی خود را از دست نمی داد حتی اگر تمام زندگی خود را از دست می داد . او برای بیان احساسات و افكار خود از نوشتن شعر استفاده می كرد .  تمامی خوانندگان وب لاگ او تمایل زیادی به خواندن اشعار و خاطرات او داشتند تا اینكه در 15 می سال 2001خبر مرگ وی به وب لاگ فرستاده شد و همه را شوكه كرد . تمام كاربران Metafilter.Com برای او عذاداری كردند و هیچ كس نتوانست مرگ او را به فراموشی بسپارد . به همین دلیل از مادر وی خواستند ادامه ساخت وب لاگ را بر عهده گیرد .سه روز بعد كسی در Matafilter سئوال كرد كه آیا ممكن است keycee  دیگر وجود نداشته باشد . این سئوال همگان را به فكر فرو برد و بحثی را ایجاد نمود . این كاربران اعتقاد داشتند كه باید دنیای واقعی را در سایت وب به نمایش كشید .

Matt Haunghey روی سایت اعلام كرد این حادثه ما را ناراحت كرد اما ما به جای مقابله ، همدردی و همكاری با Keycee ایستادیم و مانند كوشه ای كه به قطره های خون در آب می نگرد به او نگاه كردیم و در واقع به شانس زنده بودن او كمك نكردیم .

اعتماد

در وب لاگ ها و اتصالات اینترنتی مردم همدیگر را ملاقات نمی كنند بلكه نوعی اعتماد در بین آنها بوجود می آید . مردم با خواندن وب لاگ توقعاتی از نویسنده آن وبلاگ پیدا می كنند یعنی توقعی كه از طریق متن به خواننده القاء می شود و باعث برخورد و رفتارهای online  می گردد .برخی از وب لاگ ها برای سرگرمی نوشته می شود و برخی فقط جنبه اطلاعاتی دارند . شاید بگوئید ضرورت ایجاد اعتماد بین كاربر و وب لاگ نویس چیست ؟ دو محقق به نام های Mortensen و Walker طی یك تحقیق اعلام كردند كه امروزه مردم برای یافتن راه حل و پیشرفت در كار خود از وب لاگ استفاده می كنند زیرا بسیاری از وب لاگ های معروف حرفه ای راه حل های ایده آلی را برای بهتر شدن و پیشرفت كردن ارائه می دهند و در نتیجه متخصصان یك رشته یا یك زمینه خاص به صورت online و offline با این وبلاگ ارتباط برقرار می كنند و اطلاعات خود را با آن به اشتراك می گذارند . در كل وب لاگ نویسان برای بالا بردن كیفیت و جذب خوانندگان بیشتر سعی می كنند اعتماد كاربران را به خود جلب كنند .