rezco سه شنبه 13 دی 1384 04:01 ق.ظ نظرات ()

 

 

 

غیبت    اولین بار که به یاوه گویی و غیبت مبادرت می ورزیم ، چه بسا برای مان جالب و حتا لذت بخش باشد . پس از مدت کوتاهی این کار عادت شده و جزو خصوصیات اخلاقی مان در خواهد آمد . می گویند عادت ناپسند ، در روزهای نخست از تار عنکبوت سست تر است اما به مرور از سیم های ضخیم هم سخت تر می شود .

 

پرحرفی    بد نیست بدانید که پرحرفی هم نوعی بی ادبی به شمار می رود . چون تاکنون هیچ کس از حرف نزدن دچار گرفتاری و زحمت نشده ، بهتر است هیچ فرصتی را برای بستن دهان خود از دست ندهیم .

 

نظر اکثریت    گاه ادب حکم می کند که دست از یک دندگی برداریم و موافق نظریات اکثریت شویم . سرانجام باید جای کوچکی هم برای عقاید دیگران باقی بگذاریم .

بهتر است بدانیم با بحث کردن با دیگران هرگز نمی توان افکار آن ها را عوض کرد فقط این خطر وجود دارد که افکار خود انسان عوض شود .

 

ادب   فکر نکنید که ادب باید فقط در مواقع به خصوصی به کار گرفته شود . ادب همیشه و در همه حال باید همراه تان باشد . جزو افرادی نباشیم که ادب را فقط در حضور چند شاهد به کار می گیرند .

 

تحمل   شوخی دوباره شنیده شده را تحمل کنید و با سایرین در خنده شریک شوید حتا اگر خنده تان اجباری باشد وگرنه همیشه این خطر وجود دارد که گوینده به تصور این که شما متوجه نشده اید ، شوخی را دوبار تکرار کند !

 

تمسخر    به کسی مربوط نیست که همسرتان ، خودتان یا ... در خواب خرخر می کند . این نباید دستاویزی برای تمسخر و خنده دیگران شود .

 

نام بیماری    نارحتی های معده و روده را جز با پزشک ، نباید با اسم واضح و دقیق بیماری تشریح کرد . کافی است بگوییم به بیماری معده یا روده مبتلا شده ایم . هندی ها می گویند :«زبانت را به گل سرخی تبدیل کن تا عطرآمیز سخن بگوید.»

 

مصونیت در خیابان     با همراهتان در خیابان و در پیاده رو راه می روید . اگر مسن تر و متشخص تر از شما و یا فرزند کوچک است ، وظیفه دارید که او را بین خود و دیوار پیاده رو قرار دهید تا به این وسیله او را از خطرات احتمالی مصون دارید . در غیر این صورت ، وظیفه آقا است که خانم همراهش را از خطرات حفظ کند .

 

بچه ها و دروغ   هنگامی که از کودکان تان می خواهید به دروغ بگویند در خانه نیستید ، چگونه انتظار دارید که به شما دروغ نگویند ؟ در زندگی اغلب خودمان بیش تر از هرکس دیگر باعث گرفتاری های آینده مان می شویم .

 

به نظر می رسد اگر بزرگترها کم تر لو می روند به خاطر این است که عمری تمرین کرده اند .

 

اسرار    رازی را که نمی توانیم در دل خود حفظ کنیم ، چگونه ممکن است از دیگری انتظار داشته باشیم در دلش حفظ کند ؟

 

دو جنس مشابه   موقع خرید ، در مورد انتخاب دو جنس مشابه ، زیاد وقت صرف نکنید و اوقات فروشنده را نگیرید . ممکن است که او با روی گشاده منتظر تصمیم شما بماند ولی مسلماً سما او را از فروش دیگری باز می دارید .