تبلیغات
هر آنچه که زیباست ، عزیز نیست .آنچه که عزیز هست ، زیباست. - آداب معاشرت - فصل اول - بخش پنجم

 

 یکشنبه 2 بهمن 1384

آداب معاشرت - فصل اول - بخش پنجم [اجتماعی , ]

 

 

 

 

زبان دوم     اگر فارسی حرف می زنید ، کلمات زبان دیگر را به کار نبرید و اگر به زبان بیگانه ای آشنا هستید ؛ باز فقط از همان زبان استفاده کنید . به کارگیری کلماتی از زبان دوم ، نشان می دهد که شما زبان اول را به خوبی نمی دانید .

 

نجوا     وقتی به حرف های نجوا مانند دو نفر گوش می دهیم ، مانند این است که از سوراخ کلیدی درون اتاق خصوصی دیگران را دید می زنیم .

 

اشتباه لپی     اگر در میان صحبت تان اشتباه لپی کردید ، بهتر است آن را اصلاح نکنید که کار خراب تر می شود از جمله تان بگذرید و به صحبت ادامه بدهید . انسان به طور معمول بدترین خطاها را هنگام جبران خطاهای خود مرتکب می شود .  

 

 

 شهرت    خودتان باشید . حتا اگر بسیار شهرت دارید و مردم از شما امضا می خواهند .

 

پول قهر     زمانی که با اتومبیل دوست تان بیرون می روید ، کمی هم پول به همراه داشته باشید . کسی چه می داند شاید قهر کردید . پول برگشت که باید داشته باشید !

 

عینک آفتابی    اگر عینک به چشم دارید ، در موقع معرفی به شخص دیگر ، حتماً باید عینک تان را بردارید .

 

اه اه – واه واه    به کارگیری اه اه – واه واه و نظایر آن در موقع ابراز نفرت ، زیاد از حد عامیانه است .(کمی شیک تر ابراز تنفر کنید!)

 

نشریه    مجله یا روزنامه ای که خریداری شده و به خانه رسیده ، به نسبت مساوی به اهالی خانه تعلق دارد . اول آن را ورق بزنید . مطالب کوچک را بخوانید . بعد بگذارید سایرین هم آن را نگاه کنند . در فرصت بعدی می توانید تمام مطالب آن را بخوانید . (البته قبل از فردا آن را بخوانید . (البته قبل از فردا آن را بخوانید زیرا گفته اند روزنامه امروز ، کاغذ باطله فرداست !)

 

عطر بزنید یا نزنید ؟    عطر یا ادکلن می زنید ؟ بعد از چند لحظه دیگر خودتان بوی آن را احساس نمی کنید ولی دیگران از بوی تند و شدید عطر شما آزار می بینند . رایحه باید ملایم باشد .

 

مواقعی نیز هست که نباید عطر و ادکلن مصرف کید مثل زمان عیادت یک بیمار ، سفر با ترن ، هواپیما و غیره . همیشه ممکن است خیلی ها به بوی نوعی از عطرها حساسیت داشته باشند . آن کس که عاشق خود است ، تا آخر عمر عاشق باقی می ماند .

 

تأخیر   اگر دیر به سینما ، تئاتر و مجامع عمومی نشسته وارد شدید ، سریع و با (سردزدیده) و معذرت خواهی فراوان از ردیفی که دیگران نشسته اند رد شوید . در ضمن در سینما ، کنار گوش همراه تان حرف نزنید و خود را روی شانه ی او خم نکنید . به فکر افراد ردیف حو و پشت سرتان هم باشید .

 

باران آب دهان    مراقب باشید موقع حرف زدن ، آب دهان تان به اطراف پراکنده نشود. مردم که نمی توانند در موقع شنیدن حرف های شما چتر به دست بگیرند !

 

بحث یا دعوا ؟     تولستوی می گوید : «همه می خواهند بشریت را عوض کنند ولی هیچ کس نمی خواهد خود را عوض کند !» می توان در مورد هر مسئله ای بحث کرد . ولی نمی توان دعوا یا مجادله نمود و صدای خود را بلند کرد . شاید جار و جنجال و دعوا و مرافعه وسیله ای برای خفه کردن وجدان خودمان باشد ولی به هرحال باید بگذاریم تا فرزندان مان اختلاف میان بحث و دعوا ا دریابند .

 

 

 

نوشته شده توسط rezco در  یکشنبه 2 بهمن 1384 

(نظر

 


مطالب پیشین...

  سینما

  لحظات

  قانون باورها

  مهارت گوش كردن

  مردمان کج کردار

  شتر دیدی ، ندیدی

  انتقاد

  از کُره گی دُم نداشتن

  سخاوت

  ذکاوت

  پند پذیری

  عاقبت اندیشی

  تحلیل و تجزیه

  ترس و شجاعت

  نکات معاشرت

1

توضیحات

  صفحه نخست

مردم جهان سه گروهند. 1 – افرادی که موجب بروز حوادث هستند 2 – گروهی که تماشا گر وقایع هستند که رخ میدهند 3 – دسته ای که از آنچه اتفاق افتاده است در شگفتند


بایگانی ...

 مدیر وبلاگ

rezco (99)


موضوعات

مدیریتی (20)
اجتماعی (46)
مطالب عمومی (30)
تاریــــخی (2)


 آرشیو

خرداد 1393 (1)
مرداد 1390 (1)
خرداد 1389 (1)
اسفند 1388 (1)
دی 1388 (1)
آذر 1388 (1)
مهر 1388 (1)
مرداد 1388 (1)
اردیبهشت 1388 (2)
فروردین 1388 (2)
اسفند 1387 (3)
بهمن 1387 (1)
آبان 1387 (2)
مهر 1387 (1)
مرداد 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (2)
بهمن 1386 (1)
آذر 1386 (1)
آبان 1386 (1)


صفحات

 

 

برخی از دوستان

 

سایت های برگزیده

جامعه مهندسین مشاور (-)
سازمان مدیریت صنعتی ایران (-)
احــمد شامـلو (-)
به یاد سهراب سپهری (-)
مدیران دات کام (-)
دوستان دات نت (-)
پیشخان نت (-)
پژوهشکده هنر و معماری (-)
مدیریت دانش سازمانی (-)
اطلاعات جانبی سایتها

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]