تبلیغات
هر آنچه که زیباست ، عزیز نیست .آنچه که عزیز هست ، زیباست. - حاکـــمان محکـــوم ( قسمت دوم )

 

 یکشنبه 2 مهر 1385

حاکـــمان محکـــوم ( قسمت دوم ) [تاریــــخی , ]

تمدن سرخ

بر اساس شواهد تاریخی و تخمین‌های باستان‌شناسی، قاره آمریكا از “15000” تا “40000” سال پیش مسكونی بوده است.

 عمدتاً ساكنان اولیه آن را مغولان زردپوست آسیای شرقی می‌دانند كه از اواخر دوره پارینه‌سنگی از راه تنگه “برینگ” (Bareing) و جزایر “آلئوسین” (Aleution) به قاره آمریكا كوچ كردند، و طی چند هزار سال سكونت در آن محیط، به اقتضای شرایط جدید، تغییراتی پذیرفتند و به صورت اقوام سرخپوست در آمدند.

 و با آب شدن یخهای قطبی در باریكه یخی برینگ،‌ ارتباط آنان با آسیا قطع گردید.

 از ویژگی‌های مشترك این اقوام؛ مسی بودن رنگ پوست، برجستگی گونه‌ها، سیاهی و زبری موها، ریز بودن چشمان و گشادی دهان می‌باشد. تیره‌های سرخ‌پوست، از لحاظ نژادی یكسانند، ولی از نظر فرهنگی به چهار دسته قابل تقسیم هستند:

1-            سرخپوستان بسیار كم‌فرهنگ یا وحشی

2-            سرخپوستان كم‌فرهنگ یا بربر

3-            سرخپوستان با فرهنگ یا نیمه‌متمدن

4-            سرخپوستان متمدن

از نظر پراكندگی جغرافیایی؛ سرخپوستان وحشی عمدتاً در باختر و شمال، و بربرها در جنوب، و نیمه‌متمدن‌ها در برخی از بخش‌های قاره آمریكا كه نیومكزیكو، “آ‌ری‌زونا” (Arizona آمریكای مركزی و آمریكای جنوبی كنونی را تا مرز شیلی فرا می‌گیرد، سكونت داشتند. در این میان برخی از اقوام سرخپوست تمدن‌هایی را به وجود آوردند كه با تمدن مصر و بابل برابری می‌كند. برای نمونه به مواردی از این قسم اشاره می‌كنیم:

 

الف: ایروكوا؛ از جمله قبایل آمریكای شمالی بودند كه تمدنی عالی‌تر از دوران نوسنگی داشتند. ویژگی‌ اقتصادی این تمدن در كشت انواع محصولات و اطلاع از آیش دور می‌زند. منبع اصلی غذای آنها آش ذرت و گوشت ماهی خشك شده، لپه و باقلاء بود و كارهای خود را از راه تشریك مساعی زن و مرد به انجام می‌رساندند. از نظر اعتقادی به طبیعت دوگانه معتقد بودند و جامعة خود را نیز بر شركت استوار می‌كردند. كودكان متعلق به مادر و تربیت آنها با برادر زن بود. قبیله توسط شورای زنان اداره می‌شد كه رئیسی را از جنس ذكور انتخاب می‌كرد. تصمیمات قبیله به شورای عشیره ابلاغ می‌شد. هر عشیره هشت قبیله بود. شورای عشیره، مشاوران و فرمانده‌ آنها را تعیین می‌كرد. تصمیمات شورای عشیره به سنا، كه از پیرمردان تشكیل شده بود و حق وتو داشت، ارجاع می‌شد.

ب: مایا؛ نخستین مبانی آن در دوهزار سال پیش از میلاد پایه‌گذاری شد. در 350 سال پیش از میلاد، ساختمان‌های سنگی بنا گردید كه شامل ایوان و اهرام بود، و در قرن چهارم میلادی یك تمدن عظیم شهری به وجود آمد. شهرهایی كه در آنها پیكرتراشی به حد اعلای ظرافت خود رسیده بود. این شهرها مجموعه‌ای از حكومت‌های محلی را تشلیل می‌داد و یك شاهزادة موروثی بر هر یك از آنها حكومت می‌نمود. یك شورای دولتی كه از نمایندگان دادگستری، روحانیان و مشاوران مخصوص تركیت یافته بود، با شاهزاده همكاری می‌كرد. فرمانده شهر، دارای انتخابات دوره‌ای بود و جنبة تقدس  داشت. خط مایاها، هیروكلیف پیچیده‌ای بود. تمدن اینان تا زمان تسلط اسپانیا (هرچند به صورت ضعیف) استمرار داشت. این تمدن بزرگ در آمریكای مركزی بود.

ج: اینكا؛ عمدتاً در كرانة اقیانوس آرام و آمریكای جنوبی بودند. اینان سلطنت موروثی داشتند. در زمان “اینكاروكا” (Inca roca) قدرت معنوی از مادی جدا گردید، تشریفات مادی اوج گرفت و مدارس ساخته شد. پس از اضمحلال، امپراطوری، بار دیگر با تكیه بر پرستش خورشید و وحدت زبان انسجام یافت، و امپراطور، رهبر مذهبی و سیاسی تلقی می‌گردید. امپراطوری به چهار استان تقسیم می‌شد و استانداران از نزدیكان امپراطور و جزء شواری عالی سلطنتی بودند. از مالكیت فردی خبری نبود و دولت افراد بیكار را به كار می‌گماشت. محیطی كه عمده تمدن‌های سرخپوستان در آن شكل می‌گرفت، محیط مذهبی بود، لذا با از بین رفتن طبقه حاكم در زمان‌ هجوم اسپانیایی‌ها، با منع اجرای سنن ملی این تمدن نیر رو به انحطاط گذارد

.

د: ازنك؛ تمدن اینان در مكزیك فعال بوده است. شاید بتوان تمدن ازنك‌ها را برترین تمدن سرخپوستی دانست. سبك معماری و گچ‌بری آنان حكایت از تعالی اقتصادی و اجتماعی آنان داشت. خانواده اساس اجتماع بود. زنان و پیران مورد احترام بودند و جادوگران و جوانان مست محكوم به اعدام می‌شدند و آنان كه مشاغل ارثی داشتند، دارای مالكیت شخصی می‌گردیدند. كودكان پسر لازم بود، از سن شش سالگی تعلیمات نظامی بیاموزند. آزنك‌ها دارای شورای سلطنتی و نماینده ویژه امپراطوری در شهرها بودند. امپراطور خود را برگزیده خدا می‌دانست و مقام امپراطوری به شكل موروثی استمرار می‌یافت. در این تمدن طبقه بورژوای بازرگانان نیز در كنار طبقه اشراف وجود داشت اما با سلطه‌ اسپانیایی‌ها تمدن ازنك‌ها نیز چون مایاها و سایر اقوام نابود شد، به طوری‌كه تمام آثار و نوشته‌های آنها با ادعای بد سرشت بودن این تمدن‌ها از میان رفت.

 در منطقه‌ای كه امروزه ایالات متحده خوانده می‌شود، تمدن‌های خردتر دیگری چون: سرخپوستان منطقه ذرت، منطقه گاو وحشی، منطقه كاریبو یا گوزن كانادایی، منطقه دانه و منطقه ماهی آزاد وجود داشته است كه مطالعه سرنوشت آنان، ماهیت، پیشینه و در نهایت نافرجامی تمدن آنها را به واسطه سلطه سفیدها، بیشتر روشن می‌كند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نوشته شده توسط rezco در  یکشنبه 2 مهر 1385 

(نظر

 


مطالب پیشین...

  سینما

  لحظات

  قانون باورها

  مهارت گوش كردن

  مردمان کج کردار

  شتر دیدی ، ندیدی

  انتقاد

  از کُره گی دُم نداشتن

  سخاوت

  ذکاوت

  پند پذیری

  عاقبت اندیشی

  تحلیل و تجزیه

  ترس و شجاعت

  نکات معاشرت

1

توضیحات

  صفحه نخست

مردم جهان سه گروهند. 1 – افرادی که موجب بروز حوادث هستند 2 – گروهی که تماشا گر وقایع هستند که رخ میدهند 3 – دسته ای که از آنچه اتفاق افتاده است در شگفتند


بایگانی ...

 مدیر وبلاگ

rezco (99)


موضوعات

مدیریتی (20)
اجتماعی (46)
مطالب عمومی (30)
تاریــــخی (2)


 آرشیو

خرداد 1393 (1)
مرداد 1390 (1)
خرداد 1389 (1)
اسفند 1388 (1)
دی 1388 (1)
آذر 1388 (1)
مهر 1388 (1)
مرداد 1388 (1)
اردیبهشت 1388 (2)
فروردین 1388 (2)
اسفند 1387 (3)
بهمن 1387 (1)
آبان 1387 (2)
مهر 1387 (1)
مرداد 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (2)
بهمن 1386 (1)
آذر 1386 (1)
آبان 1386 (1)


صفحات

 

 

برخی از دوستان

 

سایت های برگزیده

جامعه مهندسین مشاور (-)
سازمان مدیریت صنعتی ایران (-)
احــمد شامـلو (-)
به یاد سهراب سپهری (-)
مدیران دات کام (-)
دوستان دات نت (-)
پیشخان نت (-)
پژوهشکده هنر و معماری (-)
مدیریت دانش سازمانی (-)
اطلاعات جانبی سایتها

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]