rezco چهارشنبه 3 آبان 1385 10:10 ق.ظ نظرات ()

آداب دعوت و مهمانی

 

انسان آزاد كسی است كه بدون آن كه ناچار باشد بهانه ای درست كند دعوت به میهمانی را رد كند .

 

ورود به مهمانی    باكلاه ، پالتو ، عصا ، چتر و تكبرتان وارد مجلس میهمانی نشوید . همه را بیرون دربه رخت كن بسپارید ‌‍.

 

ساعت مچی    خانم ها ساعت مچی ، مخصوصاً با بند چرمی یا فلزی نقره ای پهن را هرگز با لباس شب به دست نمی بندند. مگر ساعت طلایی یا نگین دار باشد.

 

قابل توجه خانم ها    این روزها دیگر زن میان سال وجود ندارد . زن ها به مدت طولانی جوان می مانند و بعد فرتوت می شوند.

 

آرایش به معنی گریم نیست بلكه جزیی از نظافت است . فقط در مراسم رسمی تر مثل مراسم نامزدی یا ازدواج و ... است كه می توان كمی بیش تر آرایش كرد. بهر حال لازم است كه همیشه خودتان را قبل از خروج از خانه در آیینه ی قدی نگاه كنید . آیینه بهترین دوست انسان است . همه چیز را می بیند و نشان می دهد .

 

برای خانمها    جنبه ی تأثرآور این نیست كه شما پیر شده اید ، بلكه این است كه دیگران هنوز جوان هستند. تا قبل از دوران سی سالگی می توانید لباس های معمولی و اسپرت بپوشید. در میهمانی های رسمی تر نیز فراموش نكنید كه خانم جوانی هستید و هر چه ساده تر باشید وقارتان بیش تر نمایان خواهد شد . بعد از سی سالگی می توانید از طرح های زنانه تری استفاده كنید ولی در هر حال مناسبت استفاده از لباس تان را در نظر بگیرید.

 

خانم میزبان   در گردهم آیی های خصوصی ، خانم میزبان می تواند غذا را برای میهمانانیش قسمت كند و یا گوشت را سر سفره برش دهد . ولی در میهمانی های رسمی تر گوشت باید قبلاً بریده و آماده شده باشد.

 

قابل توجه خانم ها    خداوند بشر را طوری آفریده كه همان نسبت كه به سنین عمرش اضافه می شود، بینایی چشم هایش كم می شود تا وقتی در پیری خود را در آیینه نگاه می كند به خود بگوید: « عجیب است كه من در تمام این سال هیچ تغییری نكرده ام.»

پس از صرف غدا در میهمانی ها ، بد نیست به اتاقك دستشویی بروید و آرایش به هم ریخته تان را در آنجا رفع و رجوع كنید تا همان گونه كه باور دارید جوان و آراسته به نظر بیایید.

 

لبخند    با لبخند زندگی كنید، سلام كنید، تعارف كنید، پذیرایی كنید. بسیاری از مردم به این علت چهره ای غمگین دارند كه فكر می كنند باید خوشبخت تر از آنچه كه هستند باشند .

 

فارسی را پاس بداریم     از چگونگی صحبت كردن تان است كه دیگران پی به دانش شما می برند . سعی كنید، ( حتا اگر عادت كرده اید) ، از بكار بردن كلمات عامیانه مثل ( همساده ) به جای همسایه،(بالاكن) به جای بالكن و یا (ااین جا ) به جای از این جا، (گشنه ) به جای گرسنه و ... خود داری كنید و این عادت را از بین ببرید.

 

آداب دست دادن     مرد جوان هیچ گاه اول دستش را برای دست دادن به مردن مسن تر جلو نمی برد . این مرد مسن است كه باید دستش را پیش آورد و به جوان اجازه دهد كه دست او را بفشارد. این مورد درباره ی دو خانم جوان و مسن نیز صدق می كند.

بد نیست به این قصه ی اسكاتلندی هم توجه كنید:

اسكاتلندی ها به قدری خسیس هستند كه وقتی با شما دست می دهند و دست خود را عقب می شكند  انگشت های خود را می شمارند كه مبادا از آن ها كم شده باشد!

 

جنگ طولانی    آمریكایی ها می گویند : « وقتی عصبانی هستی تا چهار بشمار. اما وقتی خیلی عصبانی هستی فقط فحش بده!» با همسرتان قهر هستید؟ دلیلی ندارد كه همه از این موضوع با اطلاع شوند. ظاهرتان را در مقابل دیگران آرام  و صمیمی حفظ كنید. از كسانی نباشید كه یك جنگ طولانی را راحت تر از یك صلح طولانی تحمل می كنند .

 

پلاك درب خانه     مدت هاست كه پلاك منزل شما افتاده و یا اسم شما روی در خانه تان دیده نمی شود . به میهمانان تان كمك كنید و همین امروز این اشكال را برطرف سازید.

 

هر روز به تنهایی حكم یك عمر را دارد!

انتشار خبر    می گویند زن ها بر دو دسته اند : اول آن ها كه نصف حقیقت را می گویند ، دوم آن ها كه دو برابرش را می گویند.

در طول مهمانی در تمام شب اگر در مورد فرد یا افرادی حرف می زنند، شما نقطه اعتباری تان را نشان دهید و جزو افرادی باشید كه ظاهراً كسی باشید كه خبر را منتشر نمی كند.

 

میز غذا    در میهمانی های پر جمعیت و شلوغ كه شام به طور ایستاده عرضه می شود ، میهمانان پس از كشیدن غذا باید به سرعت میز را ترك كنند تا سایرین بتوانندبرای خودشان غذا بردارند.