تبلیغات
هر آنچه که زیباست ، عزیز نیست .آنچه که عزیز هست ، زیباست. - آداب معاشرت - فصل سوم - بخش دوم

 

 چهارشنبه 24 آبان 1385

آداب معاشرت - فصل سوم - بخش دوم [اجتماعی , ]

كدورت     كدورت تان را با افراد، به خصوص در جمع ظاهر نكنید. بهتر است این مسئله بین خودتان باقی بماند . البته اگر قادر نیستید آن را از دل تان بیرون كنید.

 

احترام به میهمان      اگر كفش راحت تر دارید، در خانه به پا كنید ولی هرگز با كفش سرپایی از میهمان تان پذیرایی نكنید. این یك نوع بی احترامی به او به حساب می آید.

 

اجبار     در گردهم آیی ها ، میهمانان و یا سایرین را وادار نكنید كه فقط به حرف های شما و یا به نوار موسیقی كه مورد علاقه شماست گوش دهند. چند نفری از آنان شاید مایل باشند گفت و گو كنند یا حتا برای هم شوخی تعریف كنند.

 

بی سرو صدا     نگذارید در میهمانی هایی كه ترتیب داده اید پس از طرف غذا، ظروف به جای شما حرف بزنند و سرو صدا كنند . ظرف ها را بی صدا از اتاق غذا خوری خارج كنید.

 

دستشویی تمیز      میهمان دعوت كرده اید؟ دستشویی را نیز برای میهمان تان آماده كنید حوله ی تمیز، صابون تمیز، دستشویی تمیز.

 

 معرفی     در میهمانی ها، هیچ خانمی را برای معرفی نزد شوهرتان نبرید بلكه شوهرتان را نزد او بیاورید. مگر این كه شوهر تان در مقام بسیار بالایی باشد و یا سن بسیار زیادی داشته باشد.

 

بوی سیر     اگر چند نوع غذا درست كرده اید، به میهمانان تان اطلاع دهید كه در كدام یك از آن ها سیر زده اید و انتخاب را بر عهده ی ایشان بگذارید. از قدیم گفته اند زندگی عبارت است از كاوش و جست و جوی همیشگی. حتا اگر به دنبال سیر در غذا باشد!

 

زندگی دیگران      با چهره ی فرشته از خواب بر می خیزیم ولی به صورت شیطان به خواب می رویم.

شب را در خانه دوست یا قومی به سر می برید . در همان ساعتی بخوابید كه آن ها به طور معمول می خوابند. صبح همان ساعتی بیدار شوید كه آن ها بیدار می شوند. روند زندگی شان را با حضور خود بر هم نزنید.

به دست آوردن دوست بسی آسان و نگهداری او بسی مشكل است.

 

قوانین هر خانه    قوانین هر خانه و هر محل محترم است. طوری رفتار كنید كه میزبان شما رفتار می كند. اگر بدون كفش وارد خانه می شود، اگر تلویزیون نگاه نمی كند، اگر روی مبل یا زمین می نشیند، شما هم همان كار را كنید .

 

عشق من     در میان جمع ، همسرتان را « عشق من » صدا نكنید ( حتا اگر اتفاقاً عشق شماست و او را خیلی دوست می دارید.) شاید گفتن عبارت فوق دیگران را به این فكر وادارد كه آن قدرها هم كه می گویید و تظاهر می كنید عاشق همسرتان نیستید.

ازدواج هنر دو نفره ای است كه یك زوج باید آن چنان خوشبخت زندگی كنند كه اگر به تنهایی زندگی می كردند، همان اندازه خوشبخت می بودند.

 

قرار ملاقات    اگر قرار ملاقات دارید به هیچ عنوان در غذای روزانه تان سیر یا پیاز یا پیازچه به كار نبرید. یك معذرت خواهی ساده این بوی بد را از دهان شما دور نمی كند.

 

تولد     برای جشن تولد دوستی دعوت شده اید؟ اگر  می بینید كه او به روزهای پیری اش نزدیك شده، فقط تولدش را تبریك بگویید و اسمی از تعداد سال های عمرش به زبان نیاورید ولی می توانید در دل، با كمك سر انگشتان تان سن اور را تخمین بزنید.

پیری عالی ترین دوره ی عمر یك انسان است ولی افسوس كه خیلی بد تمام می شود.

 

لباس عزاداری    لباس سیاه عزاداری باید كاملاً پوشیده باشد. این موضوع را حتا كسانی كه به دیدین صاحب عزا می روند باید رعایت كنند. 

در جهان از همه زیبا تر آسمان پر ستاره و وجدان راحت است.

 

خانم ها بخوانند      در آفرینش، مرد نثر است و زن شعر.

به خوبی آرایش كرده اید، لباس زیبا پوشیده اید و از همه نظر برازنده به نظر می آیید. پس مثل مجسمه بی حركت ننشینید كه مبادا ظاهرتان به هم بریزد. راحت تر و آزاد تر رفتار كنید. آن چه كه به حساب می آید این نیست كه جذاب باشیم یا نباشیم . محاست زیاد داشته باشیم یا نداشته باشیم. باهوش باشیم یا نباشیم. آن چه به حساب می آید این است كه بی تفاوت نباشیم.

 

لباس خواب     از میهمانان خود با رب دو شامبر یا كفش راحتی پذیرایی نكنید. اگر خانمی با شوهرش به دیدنتان آمده است، فقط در صورت بیماری، آن ها را در اتاق خواب تان بپذیرید و یا با رب دو شامبر پذیرای آن ها باشید.

 

با اجازه     اگر در خارج از شهر در باغ دوستی میهمان هستید، بدون اجازه میزبان گل نچینید. به درخت های میوه دست نزنید مگر این كه صاحب خانه شما را مجاز كرده باشد.

چه موقع میز غذا را ترك كنیم؟ برای رفتن به سر میز غذا، به طور معمول میزبان اجازه ی ترك می دهد. البته باید مطمئن باشد كه همه دست از خوردن كشیده اند.

 

جبران محبت     در خانه ای كه میهمان هستید و خدمه ای در آن جا برای شما زحمت می كشد، بهتر است با رقمی پول به عنوان تشكر ( البته در خفا) محبت او را جبران كنید. این كار قدر دانی شما را نسبت به میزبان نشان می دهد.

به هر حال پول همیشه یكی است. این جیب ها هستند كه عوض می شوند!

نوشته : شهین دخت بهزادی

 

نوشته شده توسط rezco در  چهارشنبه 24 آبان 1385 

(نظر

 


مطالب پیشین...

  سینما

  لحظات

  قانون باورها

  مهارت گوش كردن

  مردمان کج کردار

  شتر دیدی ، ندیدی

  انتقاد

  از کُره گی دُم نداشتن

  سخاوت

  ذکاوت

  پند پذیری

  عاقبت اندیشی

  تحلیل و تجزیه

  ترس و شجاعت

  نکات معاشرت

1

توضیحات

  صفحه نخست

مردم جهان سه گروهند. 1 – افرادی که موجب بروز حوادث هستند 2 – گروهی که تماشا گر وقایع هستند که رخ میدهند 3 – دسته ای که از آنچه اتفاق افتاده است در شگفتند


بایگانی ...

 مدیر وبلاگ

rezco (99)


موضوعات

مدیریتی (20)
اجتماعی (46)
مطالب عمومی (30)
تاریــــخی (2)


 آرشیو

خرداد 1393 (1)
مرداد 1390 (1)
خرداد 1389 (1)
اسفند 1388 (1)
دی 1388 (1)
آذر 1388 (1)
مهر 1388 (1)
مرداد 1388 (1)
اردیبهشت 1388 (2)
فروردین 1388 (2)
اسفند 1387 (3)
بهمن 1387 (1)
آبان 1387 (2)
مهر 1387 (1)
مرداد 1387 (2)
خرداد 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (2)
بهمن 1386 (1)
آذر 1386 (1)
آبان 1386 (1)


صفحات

 

 

برخی از دوستان

 

سایت های برگزیده

جامعه مهندسین مشاور (-)
سازمان مدیریت صنعتی ایران (-)
احــمد شامـلو (-)
به یاد سهراب سپهری (-)
مدیران دات کام (-)
دوستان دات نت (-)
پیشخان نت (-)
پژوهشکده هنر و معماری (-)
مدیریت دانش سازمانی (-)
اطلاعات جانبی سایتها

 

جستجو ...

جستجو در بلاگ

 

خبرنامه ...

 

آمار وبلاگ...

امروز :

بازدید های امروز :

بازدید های دیروز :

كل مطالب :

كل نظرها :

كل بازدید ها :

افراد آنلاین : [online]